گاو بازي از کجا آمد؟ (تاريخچه + عکس)
آوا2012

طبق سنتي که در اسپانيا وجود دارد، سه گاوباز که آنها را ماتادور (قاتل) مي خوانند، به نبرد با شش گاو مي روند که هر يک از آنها داراي حداقل 4 سال سن و حدود 600 کيلوگرم وزن هستند. کمترين وزن گاوهاي مسابقه براي شرکت در اين ميادين 460 کيلوگرم است و پرورش دهندگان اين نوع گاوها از دامداران معروف و صاحبنام کشور به شمار مي روند.هر ماتادور يا گاوباز 6 دستيار و معاون دارد. دو نفر سوار کار نيزه به دست که پيکادور نام دارند و سه نفر نيزه دار ديگر که به صورت پياده او را همراهي مي کنند و يک نفر شمشيردار که ماتادور را همراهي مي کنند.ماتادور و شش دستيارش را يککوادريل يا تيم گاوبازي مي نامند. در کنار اين تيم شاهد حضور افراد ديگري نيز هستيم که تيم گاوبازي را در انجام بهتر مسابقه ياري مي کنند. يک نفر به عنوان دستيار در کنار شمشيردار تيم خواهد بود و دو نفر پيشخدمت و گروهي نيز به عنوان کارکنان ميدان به کار مشغولند. وظيفه انتقال بدن بي جان گاو مغلوب را موليلرها بر عهده دارند که با قاطرهاي خود گاو را از ميدان به بيرون مي کشند.

اين مسابقه تشريفات خاص خود دارد. کل مراسم در سه مرحله انجام مي شود که آغاز هر مرحله با طنين صداي شيپورچي که در شيپور خود مي دمد، آغاز مي شود. ابتدا اعضاي گروه در نمايشي باشکوه وارد ميدان مي شوند و از جلوي تماشاگران رژه مي روند، رژه اي که با همراهي گروه موسيقي شکوه خاصي نيز خواهد داشت. در ابتداي مراسم يکي از پيرترين ماتادورهاي حاضر در مراسم به همراه ماتادور جوان به وسط ميدان مي رود تا آغاز مسابقه را اعلام نمايد.سپس گاو مسابقه وارد ميدان مي شود تا ميزان درنده خويي آن توسط ماتادور و نيزه داران او آزمايش شود. براي اين کار آنها از شنلهاي طلايي و صورتي استفاده مي کنند.

در ابتدا ماتادور در جلوي گاو مي ايستد و چشم در چشم او مي دوزد تا حريف خود را بهتر بشناسد. سپس دو نفر از نيزه داران که سوار بر اسبهايي با چشمان بسته هستند به ميدان وارد مي شوند.بدن اسبها به خوبي با زره اي پوشانده شده تا شاخهاي گاو به آنها آسيبي نرساند. سوارکاران با بي رحمي تمام، نيزه خود را در پشت گاو بيچاره فرو مي کنند تا با زخمي کردن گاو جريان مسابقه را به نفع ماتادور هدايت نمايند.در مرحله بعد نيز سه نفر ديگر از نيزه داران به گاو حمله مي برند تا با زخمي کردن او بر هيجان مسابقه و خشم گاو بيفزايند، سرانجام مرحله پاياني آغاز مي شود که در طي آن ماتادور به تنهايي و با يک شنل قرمز و شمشيري در دست وارد ميدان مي شود تا لحظات آخر عمر گاو زخمي را با نمايشي خونين به پايان رساند.ماتادور هنگامي که در مي يابد گاو ياراي ادامه مبارزه را ندارد شمشير خود را از لاي پارچه بيرون مي روند و در لحظه اي مناسب، هنگام آخرين حمله گاو، شمشير را به تمامي در ميان شانه هاي گاو تا قلب حيوان بيچاره فرو مي برد. در اين هنگام، گاو دچار ضعف و سرگيجه شده و در حالي که دنيا در مقابل چشمانش به سياهي مي رود، گاوبازان او را حلقه کرده و با به حرکت درآوردن شنلهاي خود، کاري مي کنند که حيوان از شدت سرگيجه، بر زمين افتاد.


پيوندها


ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 41
بازدید دیروز : 17
بازدید هفته : 135
بازدید ماه : 115
بازدید کل : 45828
تعداد مطالب : 16
تعداد نظرات : 2
تعداد آنلاین : 1